tekir
marfi

İstanbul Depremi Sonrası Türk Telekom'dan Beklenen Açıklama Geldi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İstanbul Depremi Sonrası Türk Telekom'dan Beklenen Açıklama Geldi
İstanbul'da dün yaşanan 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından GSM operatörleri tümü büyük sorunlar yaşamıştı. Depremin hemen ardından insanlar, cep telefonları ile sesli arama yapamamıştı. Depremin ardından en büyük problemi, Türk Telekom aboneleri yaşadı. Türk Telekom aboneleri saatler boyunca cep telefonlarıyla görüşme yapamadılar. Türk Telekom sabah saatlerinde açıklama yaparak, hizmetlerin normale döndüğünü açıkladı.

İstanbul’da dün 14:00’te meydana gelen 5.8 büyüklüğünde depremin ardından GSM operatörlerinin tümünden bir süre sesli arama yapılamadı. Turkcell ve Vodafone ayağında sorun bir süre sonra çözülürken, Türk Telekom aboneleri saatler boyunca sesli görüşme yapamadılar. 

Türk Telekom aboneleri, sorun yaşamaya devam ederken şirketten bir açıklama gelmişti. Twitter üzerinden yapılan açıklamada, Türk Telekom, “Merkez üssü Silivri olan deprem sebebiyle, mobil hatlardaki yoğunluk kaynaklı kesinti söz konusu olmakla beraber, sabit ses, genişbant ve fiber altyapımızda herhangi bir kesinti ve sorun bulunmadığını belirtiriz. Sarsıntıdan etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz” demişti. 

Türk Telekom’da meydana gelen bu büyük sorun gece saatlerinde de devam etti. Şirketin gece yaptığı açıklamada, sorunun sesli aramalardaki trafikten dolayı meydana geldiğini ve bu sorundan sadece mobil kullanıcılarının etkilendiğini belirtti. Şirket, sesli arama haricindeki diğer hizmetlerinin gün boyunca hizmet vermeye devam ettiğini de açıkladı. Türk Telekom açıklamasında, ekiplerin çalışmaya devam ettiğini ve sorunun bir kaç saat içinde çözüleceğini belirtti. 

Şirketten sabah yapılan açıklama ile de hizmetlerin artık normale döndüğü açıklandı. Türk Telekom’dan sabah yapılan açıklama şöyle: “ Teknoloji ekibimizin titiz çalışmaları sonucu abonelerimiz normal hizmetlerini almaya başladılar Yaşanan iletişim kesintisinden etkilenen tüm abonelerimizden tekrar özür dileriz. Süreç içerisinde gösterdiği hoşgörü ve sabırla bize destek veren tüm abonelerimize teşekkür ederiz” denildi. 

Ayrıca bir basın bülteni yayınlayan Türk Telekom açıklamasında şu ifadelere yer verdi ; 

" Abonelerimize daha iyi hizmet vermek için teknoloji altyapımızı yenileme çalışmaları devam ederken, 26.09.2019 saat 14:00'de İstanbul’da 5.8 şiddetinde bir deprem meydana gelmiştir.

Yaşanan deprem sonrasında sesli aramalardaki trafik yoğunluğu nedeniyle mobil iletişimde aksaklık yaşanmıştır.Sorun sadece mobil iletişimi olumsuz etkilemiş olupsabit ses, geniş bant ve fiber altyapı hizmetlerimizde bir sorun oluşmamıştır.Uzman ekiplerimizin titiz çalışmaları sonucu abonelerimizin büyük bir bölümünün iletişimi normalleşmiştir. Kısa bir süre sonra tüm abonelerimiz normal hizmetlerini almaya başlayacaktır.Yaşanan bu aksaklık nedeniyle üzüntülerimizi belirtir, süreçten etkilenen tüm abonelerimizden özür dileriz." dedi 

GSM operatörlerinde yaşanan bu büyük problem nedeniyle insanlar yakınlarına ulaşmak için WhatsApp gibi uygulamalar aracılığıyla arama yapabildiler. Ancak dün yaşananlardan sonra GSM operatörlerinin herhangi bir doğal afet sonrası yaşayacağı ve abonelerine yaşatacağı sorunlar daha büyük bir soru işareti haline geldi.

 

 

Kaynak:Haberhanesi

Anahtar Kelimeler:
AKDO, İKİ AYRI NOKTA'DA AŞURE DAĞITTIÖnceki Haber

AKDO, İKİ AYRI NOKTA'DA AŞURE DAĞITTI

Kursiyerler Aşure KaynattıSonraki Haber

Kursiyerler Aşure Kaynattı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!