TARİHÇİ - YAZAR MEHMET IŞIK KİTAP FUARINI DEĞERLENDİRDİ

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
TARİHÇİ - YAZAR MEHMET IŞIK KİTAP FUARINI DEĞERLENDİRDİ
Kahramanmaraş 6.Kültür ve Kitap fuarı ünlü yazarları ve yerel yazarları ağırlamaya devam ediyor. Kahramanmaraş’ın sevilen ve ünlü yazarlardan olan Mehmet IŞIK kitap fuarını Haberhanesi’ne özel değerlendirdi.

Tarihçi Yazar Mehmet Işık Kahramanmaraş 6.Kültür ve Kitap fuarının bu sene yerel sivil toplum kuruluşları , iş adamları ve bazı siyasiler tarafından ilgisiz bırakıldığını söyledi. Yazar Işık Kahramanmaraş’ın kurtuluşunun yüzüncü yılı dolayısıyla “ Sancak İstiklal “ kitabını yazdığını belirtti.

 

Tarihçi Yazar Mehmet Işık sözlerine şöyle devam etti ;

 

“ 2005 yılından bu yana kitap yazıyorum son “ Sancak İstiklal “ kitabı benim on dokuzuncu kitabım Kahramanmaraş fuarı Kahramanmaraş’a geldiğimde yoktu. 2014 yılında geldim. 2014 yılında o zaman genel sekreter yardımcısı Züveyr Çetinkaya idi ona bir kaç kez söyledim bu sene kitap fuarı olacak mı diye o da şöyle belirtti bu sene kitap fuarı yapmayı düşünüyoruz dedi. Sağolsunlar bize de fikrimizi sordular ve o gündür bugündür kitap fuarında yer alıyoruz. Altı kitap fuarına da katıldım. Bu sene biraz durgun geçiyor tanıtımla ilgili eksiklikler var. Gerek daire başkanı ve belediye başkanı boyutunda devlet ahlakına uygun şekilde ifade ettik. Onlarda bu sene planlamada bazı gecikmelerin olduğunu bunun bazılarının kendi ellerinde de olmadığını belirttiler. Buna rağmen Kahramanmaraş’ın yüzüncü yıl fuarı sadece belediye’den de bir şeyler beklemek yanlış bütün STK’ların burda olması gerekiyor. Burda olacaklar , burada mücadele edecekler elbette bazen küskünlükler , dargınlıklar olabilir ama kol kırılır yel içinde kalır diye bir vaka var. Burda bugün fuarı bitirirsiniz sonra dışarda gerekli hesabınızı sorarsınız. Gerek stklar, işadamları gerekse de siyasiler bu fuarı canlı tutmalılar. Şahsen dikkat çekmek için istiyorum. Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili neden yok , Ali Öztunç gazeteci ve milletvekili neden yok ben bunları merak ediyorum. Ben burada mesala Osman Okumuş başkanı gördüm. Diğerleri Hanefi başkanla , Necati Başkanı açılış sonrasında görmedim. Bu büyükşehir’in organizasyonu değil ki , Kahramanmaraş’ın fuarı her yönüyle sahip çıkmak lazım. Gelenlerden Allah razı olsun ama gelmeyenlerde bunu sorsunlar. Şahsen ben yüzüncü yılı anlatan Sancak İstiklal diye kitap yazmışım Sefer Aycan’a bunu vermek isterdim, okuyun demek isterdim sadece ben değil diğerleri de bekliyor.” dedi.

 

YEDİNCİSİNE NE YAYINEVİ GELİR NE YAZAR  

 

Tarihçi Yazar Mehmet Işık sözlerine şöyle devam etti ;

 

“ Bakın burası 250 yayınevinin katıldığı bir yer Kahramanmaraş’lı yayınevi bir kaç tane var onun dışındakiler hep dışardan gelen insanlar bu yayınevleri yarın başka şehirlere gittiğinde hep diyecekler şehrin siyasileri , stk’ları , iş adamları fuara sahip çıkmadı diye dedikodumuzu yapacaklar. Buna biraz sahip çıkmak lazım. Siz altıncısında bir yerlere çamur atarak sahip çıkmayacaksanız yedincisine gelecek yayınevide yazar da bulamayacaksınız. Sonra burası ramazan etkinliklerine döner ramazan ayında açılan kitap yerlerine döner olmaz. Bunun kabahatinin Hayrettin Bey’de olduğunu düşünmüyorum yani kitap fuarı evet gecikmiş olabilir ama tanıtımda zayıflık olabilir ama burda herkes elini taşın altına koyacak.Mesala Milli Eğitim kaç tane öğrenci getirdiniz mesala merak ediyorum yeşilyöre burdan 30 kilometre Altınova 20 kilometre örnek söylüyorum Elmalar 25 kilometre merak ediyorum bu köy çocuklarını Kahramanmaraş kitap fuarına getirdiler mi ? Mesala Diyanet iki cuma geçti ben iki cumadır kitap fuarıyla ilgili birşey duymadım hani bizim dinimiz Oku! Diyordu. Bir çok ağaç , çöp vs mevzunun konuşulduğu camilerimizde Kahramanmaraş kitap fuarının duyurusu yapılamaz mı ? Kitaba davet etmekte ne sakınca var. “ dedi.

 

Yazar Işık bir önceki yıllara göre kitap fuarının biraz daha sakin olduğunu belirtirken kitap fuarının final günü içinse şunları belirtti.” Ailelerimiz pazar günü tatil günün kitap fuarında değerlendirmeli çocuklarını alıp gelmedi , kitap almasalar dahi çocukların kitap fuarında kitaplara dokunmalarını sağlamalı. Çocuklar bu sene dokunurlar ,seneye alırlar ondan sonraki seneye ellerinde okudukları kitapları alarak yazarına muhattabına sorarlar. Çocuklarımızın teknolojiden , bilgisayardan şikayet edipte kitap fuarına getirmiyorsak biraz kendimize bakmalıyız.” dedi.

Haber : İlhan Durmuş 

Kaynak:Haberhanesi

Anahtar Kelimeler:
BAŞKAN KAYIŞ KİTAP FUARINI DEĞERLENDİRDİÖnceki Haber

BAŞKAN KAYIŞ KİTAP FUARINI DEĞERLENDİRDİ

Yazar Kızıltepe, Milletvekili Öçal’a kitabını hediye etti!Sonraki Haber

Yazar Kızıltepe, Milletvekili Öçal’a kit...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!