tekir
marfi

Dişil öznelliğin sinema, TV ve yeni yayın mecralarındaki temsil biçimleri BİLGİ’de ele alındı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Dişil öznelliğin sinema, TV ve yeni yayın mecralarındaki temsil biçimleri BİLGİ’de ele alındı
İstanbul Bilgi Üniversitesi, sinema, televizyon ve alternatif yayın mecralarında dişil öznelliğin inşasını incelemek üzere “Sinema ve TV’de Dişil Faillikler ve Öznellikler” başlıklı uluslararası bir konferans düzenledi. Farklı ülkelerden alanında uzman akademisyenlerin katıldığı etkinlikte kadınların kamera arkasında ve ekranda değişen konumlarının yanı sıra, seyirci olarak dönüşen deneyimleri de ele alındı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü, “Sinema ve TV’de Dişil Faillikler ve Öznellikler Konferansı”na ev sahipliği yaptı. 11-13 Nisan tarihleri arasında devam eden ve santralistanbul Kapüsü’nde düzenlenen konferansta sinema ve televizyon dünyasında kadınların kamera arkasında, ekranda ve seyirci olarak edindikleri deneyimler katılımcılara yalın bir dille aktarıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını ise İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Bölüm Başkan Vekili Dr. Öğretim Üyesi Ebru Thwaites Diken yaptı.

 

Kadının öznelliği yorumlandı

Oscar ödüllü Danimarkalı yönetmen Susanne Bier’in filmlerinde kadın öznelliğini “mekânın cinsiyetlendirilmesi” üzerinden yorumlayan Dr. Thwaites Diken, Bier’in filmlerinde maskülinitenin kırılma noktaları, farklı erkeklik konfigürasyonları, dişil öznelliğin olanakları ve sınırları üzerine bir sunum yaptı. Etkinlikte söz alan isimlerden İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslı Tunç, popüler kültür anlatılarında kötücül kadın karakterlerin nasıl temsil edildiğine dair analizlerini “House of Cards” dizisi üzerinden aktardı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon Yüksek Lisans Program Direktörü Prof. Dr. Feride Çiçekoğlu ise yönetmen Pelin Esmer’in filmlerinde kırsaldaki kadınların tiyatro oyunculuğu deneyimiyle nasıl dönüştüğüne dair bir sunum gerçekleştirdi.

 

Farklı toplumsal cinsiyet kimlikleri

Konferansta Bilkent Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Colleen Kennedy-Karpat da “Agnes Varda ve Tekil Dişillik” başlıklı bir sunum yaparak sinema tarihine sayısız katkısı olan Varda’dan ve onun ünlü Fransız yönetmen Jean-Luc Godard ile ilişkisinden bahsetti. Konferansın en dikkat çeken isimlerinden biri olan ve feminist film kuramcısı olarak dünya çapında tanınan Jackie Stacey ise bir başka dünyaca ünlü isim olan sinema sanatçısı Tilda Swinton hakkında hazırladığı sunumu katılımcılarla paylaştı. Swinton’ın canlandırdığı karakterler ve çağdaş sanata yaptığı katkılar üzerinden sinemada toplumsal cinsiyetler arasındaki geçişlilik hakkında konuşan Stacey; “Swinton sinema kariyeri boyunca farklı toplumsal cinsiyet kimliklerini temsil eden, bunlar arasındaki eşitsizlik ve çatışmaların gün yüzüne çıkmasına katkıda bulunan bir sanatçıdır” dedi.

 

Detaylı Bilgi:

Gökçe Kopuk / İstanbul Bilgi Üniversitesi / 0538 095 61 56 / gokce.kopuk@bilgi.edu.tr

Can Mete / İz İletişim / 0535 947 7746 / can.mete@iziletisim.com

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hakkında:

1996 yılında Türkiye’de üniversite yaşamına yeni bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan ve kurulduğu günden bu yana öğrencilerine uluslararası gelişim fırsatları sunan İstanbul Bilgi Üniversitesi, Laureate Uluslararası Üniversiteler Ağı’nın Türkiye’deki tek üyesidir. Yaklaşık 1500 kişilik bir öğretim kadrosuna sahip olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 25.000’i aşkın öğrencisi ve 30.000’i aşkın mezunu bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Hukuk, İşletme, İletişim, Sağlık Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültelerinin yanı sıra yüksekokulları, meslek yüksekokulları ve enstitüleri çatısı altında 150’yi aşkın ön lisans, lisans ve doktora programı sunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İstanbul’un merkezinde, santralistanbul, Dolapdere, Kuştepe ve Kozyatağı olmak üzere dört kampüsü bulunmaktadır. Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu QS’in, 2019 yılı “Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri ve Orta Asya Üniversiteleri Sıralaması”nda BİLGİ, en iyi 140 üniversite arasında yer almaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgiye www.bilgi.edu.tradresinden ulaşılabilir.

/İstanbulBilgiUniversitesi @BİLGİOfficial /İstanbulBilgiUni /BİLGİOfficial

Anahtar Kelimeler:
AK Parti Teşkilatından, Başkan Kılınç’a ‘Hayırlı Olsun’ ZiyaretiÖnceki Haber

AK Parti Teşkilatından, Başkan Kılınç’a...

Alevi Kanaat Önderlerinden, Başkan Kılınç’a ZiyaretSonraki Haber

Alevi Kanaat Önderlerinden, Başkan Kılın...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!