İlhan Gökalp Durmuş

İlhan Gökalp Durmuş

Mail: [email protected]

Başarı Bir Seyahattir

Başarı Bir Seyahattir

Evet herşeye rağmen bir başarı hikayesi anlatalım bu kez...

 

Efendiler,hanfendiler gündemimizde olan yıllardır proje değişikliği ile yıllar süren ama sonunda başarılmış olan bir yol Kahramanmaraş Göksun yolunun hikayesi bu...

 

Tarih : Belediye Seçimleri Arefesi

Mekan : Türkoğlu Millet Meydanı

Konuşmacı : Mahir Ünal

 

Başkan Osman Okumuş ile bambaşka bir kimliğe bürünen Türkoğlu’nda Osman Okumuş benim daha yapacaklarım var deyip yeniden aday oluyor.Ak Parti Genel Başkan Yardımcııs Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal’da seçim öncesi hazırlanan platforma çıkıp vatandaşlara sesleniyor ve şöyle diyor ( Hatırladığım kadarıyla )

 

“ Bizim iktidarımızda sorunlar çözülür.Bizim iktidarımızın sorun çözme mekanizması işleyişi en hızlı siyasi oluşumdur.

Bakınız 2002’den 2004,2006,2010,2015 ‘den sorun kaldı mı ? “ diyor... ve ekliyor aksayan bir dişli olursa yine sorunu biz çözeriz diyordu.

 

Tarih : 2015 Milletvekili Seçimleri  

Mekan : Mado Sarayı

Konuşmacı : Mahir Ünal

 

O dönem kentin yine en üst düzey siyasetçisi konumunda bulunan Mahir Ünal şöyle bir ifade kullanıyor : “ Ben demekten Allah’a sığınırım.Şehrimizin ve Ülkemizin sorunları BEN diyen zihniyetle değil BİZ diyen akılla çözüyoruz...” demişti.

 

Tarih : Geçtiğimiz Belediye Seçimleri

Mekan : Elbistan’da bir toplantı salonu içerde muhtarlar

Konuşmacı : Mahir Ünal

 

“ Sevgili Muhtarlarım biz sorunları tekil olarak değil bütün olarak değerlendirmeliyiz. Artıyı ve eksiyi ele alarak geleceği düşünerek hareket etmeliyiz. “ demişti. Oradaki bir iki muhtarın yol sorunlarını dile getirmesinde ve Hayrettin Güngör Başkan olduktan sonra o mahallelerin yol ile ilgili sorunlarının çözüldüğü haberleri mail kutumuza gelen haberler içerisinde yer aldı.

 

Şimdi Neden Mahir Ünal’in konuşmaları üzerinden konuya giriş yaptım. Çünkü herhangi bir oluşumun en yetkili ismi o oluşumun kimliğidir. Mahir Ünal’da bu şehirde son yıllarda Ak Partinin kimliğidir tıpkı geçmiş dönemde Veysi Kaynak, Mehmet Sağlam ve diğer üst düzey yöneticiler gibi..O yüzden kim nereyi temsil ediyorsa siyasal parti , STK vs oluşum oranın kimliğini yansıtır.

 

Gelelim Asıl konumuza.. Bakın ben edebiyatı edebiyat olsun diye yapanlardan değilim. Sadece kitap yazarken arasına serpiştiririm edebiyatı bir şeyleri yazabilmek için gözlem - araştırma ve bilgi voltranı önemlidir. Kahramanmaraş’ın son on yılını ezbere bilirim çünkü basın sektöründe onlarca habere imza atmışlığım hemen hemen her ilçede gidip yağmurda çamurda karda kışta çalışmışlığım çay yudumlamışlığım var on yıldan daha eski yılları ise araştırırım. Kahramanmaraş Göksun Yolu açılmadan gidip gezmiş gerekli etütleri zihnimde tamamlamış birisi olarak gazetecilikten ziyade bir vatandaş olarak yorumum...Albert Camus’un “ Yolculuk bizi kendimize geri getirir “ sözü ile ifade etmektir.

 

NEDEN YOLCULUK BİZİ KENDİMİZE GETİRİR

 

Bakınız Kahramanmaraş coğrafi olarak Pazarcık ve Türkoğlu dışında diğer ilçeler oldukça uzak bir konumda ve oralarda bulunan ilçelerimizin nakdi ticareti kendilerine daha yakın olan şehir ekonomilerine kaymaktadır. Hatta kişisel hastane ihtiyaçları da dahil olmak üzere diğer komşu şehirlere gidiyorlar.Yol bizi kendimize geri getirir derken ilk başta iç ekonomiyi canlandıracağından eminim Kahramanmaraş Göksun yolunun diğer ilçelerle mesafeler otomatik olarak 45-50 dakika daha azaldı. Bu iç ticaret hacmine yansıması pozitif yönde olacaktır. Kahramanmaraş şehir merkezi yıllardır kendi yağıyla kavrulma felsefesinden çıkışı ilk önce iç ticaret hacmi ile başlayacak.

Sonra dört bölge Akdeniz - İç Anadolu - Güneydoğu ve Karadeniz hatta beş bile diyebiliriz Malatya eksenli ticaret yolunu da ekler isek Doğu Anadolu bölgeleri için Kahramanmaraş yolu konforu artırılmış ticaret yolu kavşağı halini alacaktır.

 

Öyle ki tünelleri incelemeye gittiğimizde çift şeritli yapılmış olmasının ardından bir çok gazeteci meslektaşımızla beraber şunu düşündük !

Yahu keşke üç şerit olsaydı çünkü bu yolun potansiyeli yüksek yani en az 20- 25 yıl sonrası için kafamızda oluşan düzen buydu !

Yolculuk ederken her geçen gün yolun potansiyelinin arttığını gördüğünüzde sizin bile yorum yapabileceğiniz bir gerçek olacaktır.

Kahramanmaraş içine kapalı ticaret hacmini en az gündelik ticarette 3 ila 5 katı arttıracağından eminim.

Yıllar boyu projelerin değişmesine ve maliyetin her geçen gün artarak 4.6  milyar lirayı bulmasının sebebiyeti coğrafi yapının getirdiği elzem kararlardır.

Siyasi otorite 2008 ila 2020 arası süren 12 yıllık proje aşkının sonuna geldi. Hani yazıyorlar ya “ Aşkımız Kahramanmaraş Göksun yolu gibi olsun hiç bitmesin ama o da bitti be gülüm “ diye sosyal medyada...Öyle bir aşk işte.

 

Ortada bir hak var Kahramanmaraş Göksun yolu 2008 temeli atıldığında üniversiteydim ve meslek olarak hedeflerim arasında Bankacı ya da Sigortacı olmak vardı o yıllarda mektebini okuyorduk çünkü Rabbim nasip etti Basın sektörüne üniversiteyi bitirip memlekete döndükten sonra bir girdik pir girdik geçen zamandan haberim olmamış onuncu yıla girmişim hatta ekonomi diplomalarımı belgelerimi bir kenara atmışım ve Medya üzerine eğitimler ve diploma üzerine yol almışım. Tabi geçen on yılda Kahramanmaraş’ımızın bir çok yerine dağına taşına gitmiş haber yapmışım. Çay içip ısınmışım yemek yiyip karnımı doyurmuşum onlarca bilgiye vakıf olmuşum.

Kahramanmaraş Göksun Yolu’ndan Ailemin Ilıca’yı çok sevmesinden dolayı saatlerce o eski yolda yorulmuş birisi olarak Hasancıklı - Suçatı Kavşağı 12-13 dk olduğunu görmek beni kişisel olarak mutlu etti. Darısı Sağlık Turizmimizin en önemli duraklarından olan Ilıca yoluna... Kahramanmaraş Göksun yolundaki inanç,sabır ve azim Ilıca dahil olmak üzere diğer yollarda da gösterileceğine inancım tazelendi. Vee paragraf başında yazdığım HAKKI DA teslim edeyim... Emeği Geçenleri Can-ı Gönülden kutluyorum...Emeğinize Sağlık...  

Teknik Detay : #Kahramanmaraş-Göksun-Kayseri Yolu'nu;

11 tünel,

2 viyadük,

6 köprülü kavşağı ile

7 Kasım Cumartesi Günü Cumhurbaşkanı 

Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacaktır.

 


Önce İnsan

Önce Saygı ile

İlhan Gökalp Durmuş

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar